Letnie konfitury. Morelowe z migdałami, brzoskwiniowe z różą i malinowo wiśniowe z jabłkami.


Czasami jedna rzecz potrafi mnie zainspirować i skłonić do działania. Tak było kilka dni temu, kiedy dowiedziałam się, że praktycznie po sąsiedzku została niedawno otwarta Montażownia Cukiernicza, mała rzemieślnicza pracownia cukiernicza prowadzona przez uroczą właścicielkę Anię Rożalską. Po zamówieniu można tam kupić wspaniałe wypieki: croissanty, croissanty podwójnie pieczone z nadzieniem z moreli i migdałów  lub z wiśniowo sernikowym, drożdżówki, danisze, brioszki...

Kiedyś pod tym adresem mieściła się montażownia filmowa prowadzona przez babcię monterki croissantów. Teraz Ania zwija i montuje niesamowite delicje.
Na pierwszy ogień zamówiłam croissanty, bo one najbardziej oddają kunszt cukiernika. I to był strzał w dziesiątkę. Wypieki Ani są genialne i wiem, że będę tam częstą bywalczynią.

Kiedy zastanawiałam się co podać na śniadanie do croissantów, myślałam o czymś prostym, pysznym, francuskim i sezonowym. O takim klasycznym francuskim śniadaniu. Croissant i konfitura. Ale nie taka zwykła, kupna ze słoika, tylko domowa, z przepisu mojej guru od konfitur Christine Ferber. 

Uwielbiam jej połączenia smaków i technikę robienia konfitur (prostą, szybką i pozwalającą zachować kształt i kolor owoców). Zrobiłam z jej receptur naprawdę już wiele konfitur (możecie znaleźć je na blogu wchodząc w zakładkę Christine Ferber po prawej stronie bloga). Jedyna zmiana jaką wprowadzam to zmniejszenie ilości cukru o połowę (i tak są słodkie).

Stosując technikę Christine zrobiłam jeszcze konfitury brzoskwiniowe z dodatkiem płatków róży. To połączenie to strzał w dziesiątkę. Dodałam ucierane, domowe konfitury z płatków dzikiej róży. Jeżeli takich nie macie, możecie dodać kupne lub suszone płatki róż. 




Konfitura malinowo wiśniowa z jabłkami

Konfitura malinowo wiśniowa z jabłkami

500 g wiśni (waga po wypestkowaniu)
500 g malin
500 g jabłek (waga po obraniu i wycięciu gniazd nasiennych)
600 g cukru 
sok z 1 cytryny
skórka z 1/2 cytryny

Przetrzeć maliny przez sitko, żeby pozbawić je pestek. Można je najpierw zmiksować, a potem dopiero przetrzeć (tak będzie prościej przecierać).
Przełożyć do garnka. Dodać wiśnie i pokrojone w cienkie plastry jabłka. Dodać resztę składników (cukier, sok i skórkę z cytryny). Wymieszać i doprowadzić do zagotowania. Przełożyć do ceramicznej lub szklanej miski, wystudzić i wstawić do lodówki na całą noc.  

Następnego dnia przełożyć do garnka i gotować 10 minut. 
Konfitury przełożyć do wyparzonych słoików i zamknąć.

Konfitura morelowa z migdałami
 Konfitura morelowa z migdałami

1000 g moreli (waga po wypestkowaniu)
400 g cukru 
200 ml wody
sok z 1 cytryny
100 g płatków migdałowych.

Przepołowione i wypestkowane morele włożyć do szklane lub ceramicznej miski. Dodać cukier, wodę i sok z cytryny. Odstawić na 1 godzinę. Po tym czasie przełożyć całość do garnka i doprowadzić do zagotowania. Przełożyć z powrotem do miski, wystudzić i wstawić do lodówki na całą noc. 

Następnego dnia przełożyć morele na sito. Odsączony płyn doprowadzić do zagotowania i gotować 10 minut. W tym czasie z większości moreli zdjąć skórkę (po wcześniejszym zagotowaniu, skórka z łatwością schodzi zdejmowana palcami) i włożyć je z powrotem do wrzącego płynu. Doprowadzić do zagotowania. Dodać płatki moreli i gotować 5 minut. 
Konfitury przełożyć do wyparzonych słoików i zamknąć.

Konfitura brzoskwiniowa z płatkami róży
Konfitura brzoskwiniowa z płatkami róży

1000 g brzoskwiń (waga po wypestkowaniu)
400 g cukru 
sok z 1 cytryny
3-4 łyżeczki konfitury z płatków róży lub 2 płaskie łyżki suszonych płatków róży

Brzoskwinie (jeszcze z pestkami) przełożyć do miski i zalać wrzątkiem. Odstawić na 5 minut, a potem przelać zimną wodą. Zdjąć palcami lub nożykiem skórkę. 
Brzoskwinie wypestkować i pokroić w cienkie plastry.

 Przełożyć owoce do garnka. Dodać cukier i sok z cytryny. Wymieszać i doprowadzić do zagotowania. Przełożyć do ceramicznej lub szklanej miski, wystudzić i wstawić do lodówki na całą noc.  

Następnego dnia przełożyć brzoskwinie na sito. Odsączony płyn doprowadzić do zagotowania i gotować 10 minut. Potem włożyć je z powrotem do wrzącego płynu. Doprowadzić do zagotowania  i gotować 5 minut. Dodać płatki róży i wymieszać. 
Konfitury przełożyć do wyparzonych słoików i zamknąć.





Przepis na konfitury morelowe z migdałami i wiśniowo malinowe Christine Ferber z książki "Mes confitures"

Komentarze

Popularne posty