Kinuskikakku czyli fińskie ciasto migdałowe na palonym maśle z kajmakiem i żurawinami


Kiedy zrobiłam to ciasto, to pomyślałam, że już nigdy nie użyję puszkowego kajmaku do mazurka. Miałam w swoim życiu wielkanocne epizody długiego (baaardzo długiego) gotowania mleka z cukrem, które często kończyły się przypaleniem kajmaku i... zaczynaniem wszystkiego od początku. Litry mleka, kilogramy cukru, przypalone garnki... tak często wyglądały etapy przygotowania mazurka kajmakowego. 

Potem był długi etap mazurków z kajmakiem z puszki. Teraz rozpoczyna się nowy etap. Na polską Wielkanoc będę przyrządzać mazurki z fińskim kajmakiem. On jest pyszny w smaku i bardzo łatwy do przygotowania. Wystarczy szeroki rondel o grubym dnie, śmietanka kremówka i brązowy cukier. No i ta śmieszna fińska nazwa - kinuski. Podoba mi się ;-)

Dzisiejsze ciasto, na które znajdziecie przepis poniżej jest niezwykłe w smaku. Palone masło o cudownym karmelowo orzechowym aromacie cudownie łączy się z kajmakiem i odrobiną kwaśnych żurawin. 
Do tego ciasto zachowuje wlgotność i świeżość przez parę dni. 

Kolejne pyszne, fińskie ciasto, które zagościło w mojej kuchni. 




Ciasto migdałowe z kajmakiem i żurawinami

kinuskikakku 

150 g masła
145 g migdałów (bez skórki)
3 żółtka
55 g brązowego cukru
70 g mąki pszennej tortowej
1/4 łyżeczki naturalnego aromatu/ekstraktu z migdałów (można pominąć)
1/4 łyżeczki soli
3 białka (w temperaturze pokojowej)
150 g brązowego cukru

kajmak
250 ml śmietanki kremówki (30 lub 36%)
215 g brązowego cukru

1 garść żurawin lub bprówek (brusznic) (mogą być mrożone)

Włożyć masło do rondelka i podgrzewać na średniej mocy, aż masło się rozpuści. Zmniejszyć moc i podgrzewać, aż masło nabierze bursztynowego koloru i zacznie pachnieć orzechami. Odstawić do ostudzenia do letniej temperatury.

Wyłożyć papierem do pieczenia tortownicę o średnicy 23 cm. 

Zmiksować migdały na mąkę. Wsypać je do miseczki razem z mąką.
W misce zmiksować żółtka razem z 55 g cukru, aż staną się jasne i puszyste. Dodać masło i zmiksować do połączenia. Dodać aromat migdałowy i sól i ponownie zmiksować do połączenia. 
Dodać mąkę z migdałami i wymieszać (na niskich obrotach miksera).

Białka ubić na lekką pianę. Cały czas miksując dodawać po trochu cukier. Miksować do uzyskania gładkiej i sztywnej piany.

Do ciasta dodać około 1/3 ilości piany i wymieszać szpatułką (nie miksować), żeby rozrzedzić ciasto. Dodać resztę piany i delikatnie wymieszać do połączenia.
Ciasto wylać do formy i wyrównać powierzchnię. 

Formę z ciastem wstawić do piekarnika i piec około 35 - 40 minut.
Pozostawić do wystudzenia w formie.

Kiedy ciasto stygnie przygotować kajmak. Do rondla o grubym dnie wlać śmietankę i wsypać cukier. Doprowadzić do zagotowania na średnim ogniu mieszając. Cały czas mieszając gotować masę, aż nabierze lekko brązowego koloru i zgęstnieje. Czas gotowania zależy w dużym stopniu od średnicy rondla. Im większa, tym krócej gotuje się kajmak. Trzeba też pamiętać, że gorący kajmak jest rzadszy niż wystudzony. Można sprawdzić stan ugotowania wykładając około 1/2 łyżeczki kajmaku na zimny talerzyk. 

Zdjąć rondel z kajmakiem z palnika i pozostawić na kilka minut do wystudzenia. 
Wystudzone ciasto wyłożyć na talerz. Można je obrócić spodem do góry, to wierzch będzie idealnie gładki.
Na wierzch ciasta wylać kajmak, lekko go rozprowadzić i posypać całość żurawianmi.

Ciasto idealnie przechowuje się i zachowuje wilgotność przez kilka dni. Po 2-3 dniach kajmak zacznie się lekko krystalizować.



Przepis  Anna Brones i Johanna Kindvall z książki "Fika".

Komentarze

  1. Droga Lo, a ja z zupelnie innej beczki. Jade na kilka dni do Londnu z nastoletnia corka, dla ktorej wyjazd jest nagroda za szczegolne wysilki wiec zalezy mi, zeby byl wyjatkowy. Ty zawsze zatrzymujesz sie w czarownych miejscach i okolicach- czy mozesz cos mi polecic? Rowniez prpozycje konsumpcyjne beda mile widziane i bylabym za nie bardzo wdzieczna. Sadzac po tym jak smakuje nam Twoja kuchnia i podoba sie blog mamy podobny gust. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za Twój komentarz.

Popularne posty