Tarta rabarbarowa z orzechami i likier Frangelico.

 
 
Piemont to region w północnych Włoszech słynący z uprawy orzechów laskowych. To kraina Nutelli i gianduji. Tam właśnie uprawiane są orzechy odmiany  Gentile Tonda, które uchodzą za najbardziej aromatyczne. Z nich właśnie już od ponad trzystu lat produkowany jest likier Frangelico. Dla mnie to likier uniwersalny, bardzo przydatny w kuchni. Jego smak prażonych orzechów laskowych świetnie sprawdza się jako dodatek do lodów, deserów, ciast, kawy i do drinków. Według producenta, Frangelico można przechowywać przez 20 lat od zakupu czyli można być pewnym, że zakupiona butelka nie zmarnuje się. 20  to też moc tego alkoholu. 
Recepturę likieru przypisuje się mnichom zamieszkującym ten region. Mam wrażenie, że mnisi w historii alkoholi odegrali bardzo znaczącą rolę. Można napisać długą listę alkoholi, które im zawdzięczamy.
Dla upamiętnienia twórcy receptury Frangelico, zaprojektowano butelkę, która swoim wyglądem nawiązuje do habitu. Sznurek, którym obwiązana jest butelka przypomina mnisi sznur do przewiązania się w pasie.
Frangelico to też smak kakao i wanilii. Nic dziwnego, że rocznie produkuje się 4500000 butelek, które sprzedawane są w 90 krajach świata.
 
Jedna z tych butelek stoi u mnie w kuchni i często jest w użyciu. W dzisiejszym cieście dodane są tylko dwie łyżeczki, ale i tak czuć ten aromat w masie. Nie chodzi o smak alkoholu, ale właśnie o aromat prażonych orzechów laskowych.
Do zrobienia kruchego ciasta użyłam receptury Pierre'a Hermé. To taki mój sprawdzony przepis na kruche ciasto. Delikatne, kruche, ale jednocześnie trzymające nadany mu kształt. Z przepisu wychodzi więcej ciasta niż potrzebne jest na tartę. Resztę mrożę i mam gotowe do innych wypieków.  
 

 
 
 
 

 
Tartaletki rabarbarowe z kremem orzechowym z mascarpone
Rhubarb, mascarpone and hazelnut tartlets
 
kruche ciasto
150 g miękkiego masła
95 g (3/4 szklanki) cukru pudru
30 g (5 łyżek) mielonych migdałów
2 szczypty drobnej soli morskiej
1 jajko
250 g (2 szklanki) mąki pszennej
 
masa orzechowa
50 g orzechów laskowych
35 g mąki pszennej
2 łyżki brązowego cukru
3 kopiaste łyżki serka mascarpone
1 łyżeczka pasty waniliowej lub naturalnej esencji
2 łyżeczki likieru Frangelico
 
rabarbar
8 łodyg rabarbaru pokrojonych w 2.5 cm kawałki
3 łyżki drobnego cukru
125 ml wody
 
cukier puder do posypania
 
 
kruche ciasto
W misce zmiksować masło z cukrem na gładką masę. Dodać jajko, migdały i sól i ponownie zmiksować do połączenia. Dodać mąkę i krótko miksować (tylko do połączenia - dłuższe miksowanie ciasta z mąką spowoduje jego nadmierne stwardnienie po upieczeniu). Ciasto uformować w dysk i włożyć do schłodzenia do lodówki na 2 godziny (lub na całą noc). Połowę ciasta rozwałkować na grubość 2 mm pomiędzy dwona kawałkami folii spożywczej lekko opruszonej mąką. Wyłożyć nim obręcz lub formę do tart o średnicy 24 cm (zdejmując z ciasta folię) lub cztery foremki do tartaletek o średnicy 13 cm. Resztę ciasta zamrozić lub przechowywać w lodówce do 5 dni. Na ciasto położyć kawałek papieru do pieczenia i nasypać kulki ceramiczne do wypieków. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C. Piec przez 10-15 minut. Po tym czasie zdjąć papier i kulki i piec do zrumienienia (kolejne 5-7 minut). Wyjąć z piekarnika i pozostawić do wystudzenia na 5 minut. Po tym czasie nałożyć na ciasto masę orzechową, a na nią rabarbar. Piec 30 minut. Ciasto przełożyć na kratkę, polać syropem rabarbarowym i posypać cukrem pudrem.
 
rabarbar
Rabarbar włożyć do rondla, dodać cukier i wodę i doprowadzić do zagotowania. Gotować 4 minuty. Wyjąć rabarbar odsączając z płynu. Płyn gotować 10-15 minut, aż się zredukuje do 3/4 pierwotnej objętości.
 
masa orzechowa
Orzechy uprażyć na blasze w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C przez 6-8 minut. Powinny lekko się zezłocić i intensywnie pachnieć orzechowo. Przełożyć je na kawałek papieru lub ściereczkę kuchenną i pocierając zdjąć przyrumienioną skórkę. Wystudzić i zmielić. W miseczce połączyć orzechy, cukier, wanilię, likier, mąkę i serek mascarpone. Masę przełożyć na podpieczony spód (opis dalszego postępowania powyżej).
 

 


Komentarze

  1. Boska tarta. Łączyłam te dwa składniki w ubiegłym sezonie i wiem jak doskonale smakują:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To jest nas więcej miłośniczek tego połączenia. Jest bardzo udane.

      Usuń
  2. Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Cieszę się, że Ci się podoba.

      Usuń
  3. Pamietam moje pierwsze spotkanie z Frangelico - to byla natychmiastowa milosc :) A tarta wyglada bosko.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj w klubie miłośników Frangelico. Tarta z jej dodatkiem........ pycha.

      Usuń
  4. Nie miałam nigdy okazji spróbować tego likieru, ale dużo o nim czytałąm i mam ogromną ochotę :)
    A ciasto wygląda cudownie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam likier. Jak lubisz smak prażonych orzechów laskowych, to będzie Ci bardzo smakował.

      Usuń
  5. Przepis wspaniały, a czy można ten likier czymś zastąpić? jak myślisz? pozdrawiam:) maja

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Maja, myślę że można jak najbardziej. W tym przepisie alkohol dodaje smaku, ale też trochę zmienia konsystencję nadzienia na rzadszą.

      Usuń
    2. dzięki wypróbuję z jakimś innym likierem:)

      Usuń
  6. O tak, we Włoszech mamy wiele pysznych likierów. Ale rabarbaru totalny brak. Już nie pamiętam, jak smakuje. W Polsce nie był wprawdzie czymś, za czym przepadałam, ale chętnie przypomniałabym sobie smak drożdżówki z rabarbarem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zaskoczyłaś mnie brakiem rabarbaru we Włoszech. Warunki klimatyczne miałby tam doskonałe do rośniecia. Za to wybór likierów jest rzeczywiście cudowny. Co roku odkrywam nowe, a końca nie widać.

      Usuń
  7. Ależ piękna jest taka tarta! To musi być obłędny smak. Tego likieru jeszcze nie piłam nigdy.
    Pozdrowionka :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Serdecznie dziękuję. Cieszę się, że Ci się podoba. Jest bardzo smaczna. Szczerze polecam. Tak jak i likier.

      Usuń
  8. Musi być pycha! Umniedzisiaj tez tarta-crumble rabarbar i truskawki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I Twoje też!!! Rabarbar i truskawki to wspaniały duet.

      Usuń
  9. odkryłam butelkę w barku, zupełnie nie wiem od kogo dostaliśmy, kompletnie nieświadoma skarbu jaki mam nie zaczęty:))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wspaniałe są takie niespodzianki. Korzystaj z likieru na całego. U mnie pojawią się też inne przepisy na ciasta z jego wykorzystaniem.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za Twój komentarz.

Popularne posty